APRS

 zdjęcie

APRS'em interesuję się od kilku lat.
Aktualnie APRS'u używam najczęściej podczas pieszych wycieczek i testowo analizując badane urządzenia czy teren. Do tego celu wykorzystuje przenośny transciver FT1D firmy YAESU.
Stacjonarnie w domu:

  • Icom IC-208I
  • WX3in1 Plus 2.0 - Digipeater/I-Gate APRS firmy Microsat
  • Antena UKF X510 na 18m


TNC-12/24 Muel

Wcześniej używałem do APRS modem TNC12/24 firmy MUEL. Kontroler TNC-12 jest autonomicznym, wyposażonym we własny system mikroprocesorowy, kontrolerem węzłowym, służącym do przesyłania danych cyfrowych po łączu radiowym pod kontrolą protokołu XXTRANS lub AX.25 (Packet Radio). Kontroler może współpracować z dowolną radiostacją. Dla radiostacji z modulacją częstotliwości, 1200 BPS, lub po zainstalowaniu dodatkowego modułu PM-96 także 9600 BPS (którego nie posiadam). Kontroler TNC-12 może współpracować z terminalem lub komputerem wyposażonym w interfejs RS-232C.

protokół transmisji zależy od zainstalowanego oprogramowania, posiada pamięć RAM 32KB i pamięć EPROM 64KB (którą przeprogramowałem). Podłączając do komputera korzystamy z interfejsu RS-232C (600, 1200, 2400, 4800, 9600, 19200 BPS - ustawiany zworkami wewnątrz modemu) linie do współpracy z radiostacją:

  • RX Audio - czułość wejścia RX Audio 20 mV RMS
  • TX Audio - AFSK (poziom wyjściowy 0 do 1000 mV RMS regulowany potencjometrem)
  • PTT (kluczowanie nadajnika)
  • zasilanie +10 ÷ +14V/0.5A

Firmware UIDIGI 1.9 wgrałem do TNC by służły do obsługi samodzielnego digipeatera APRS. Program wypalony jest w EPROMie. Odpowiednia konfiguracja UIDIGI pozwala na obsługę ramek UI wysyłanych ze ścieżkami zgodnymi z New-N.

Do komunikacji z modemem używamy terminala, ja używam małego "komputerka" Psion 5MX, można podejrzeć co modem odebrał, zresetować go itd.

Proszę kliknac na dowolne zdjęcie- uruchomi się przeglądarka zdjęć.

W ramach mojego wolnego czasu "przeprogramowałem" już kilka takich urządzeń. Jedną z ich wad jest niestety zawieszanie się i wymaga to restartu co kilka dni niestety! Zawsze polecam nowsze rozwiązania oparte chociażby na WX3IN1 lub podobne.
Poniżej film z pracy tego modemu z radiem ICOM IC-208H na antenie X510. Do podglądania pracy posłużyło radio przenośne FT1D. Wysyłam tam ramkę pozycji i dostaję odpowiedź, że TNC odebrało a ta "odpowiedź". To nic innego jak powtórzone moje współrzędne i wysłane z większą mocą, na antenie o większym zasięgu, do przemiennika APRS, by później trafić do serwerów APRS. Następnie można np. na mapie obserwować swoje położenie.