SQ1KSL/SQ1KSM

2016 Amateur Radio Kids Day w Krześnicy

   Już po raz trzeci w Krześnicy zorganizowaliśmy (Weronika SQ1KSL - opiekun Świetlicy i piszący te słowa Sławek SQ1KSM) Krótkofalarski Dzień Dzieci i Młodzieży. W tym roku pod patronatem klubu SP1PNW młodzież i dzieci mogły z tymczasowej stacji próbować swoich sił w łącznościach krótkofalarskich. Pracowaliśmy w paśmie 80 m (okolice 3.7MHz), 40m oraz 2m na częstotliwość 145.550 MHz. Wszystkim kolegom krótkofalowcom dziękujemy za wyrozumiałość i cierpliwość, którą musieli wykazać by ułatwić im pierwsze kontakty radiowe na pasmach.
    Dzień dziecka rozpoczęliśmy około godziny 14:00. Kilka minut zajęło mi i Markowi (SP3GVX) rozłożenie anteny. Z dachu świetlicy rozłożyliśmy ramiona anteny FD4, niestety zabrakło już czasu na większą antenę UKF, i na tym paśmie rozmawialiśmy tylko lokalnie z anten TRX przenośnych. Dzieci już obserwowały nas od początku pomimo, że oficjalne rozpoczęcie było 2 godziny później, tak sobie zaplanowaliśmy, ale jak odmówić zniecierpliwionym dzieciom.... no i praktycznie zaczęliśmy godzinę wcześniej - ledwo udało się rozłożyć sprzęt. Do pracy wykorzystaliśmy prywatny sprzęt z naszego QTH w Krześnicy. Rozstawiliśmy jako główne stanowisko FT-450 ze skrzynką i zasilaczem podłączonych do wspomnianej anteny. Prawie wszystko nam sprzyjało, jedynie propagacja była niełaskawa. Taką samą sytuację mieliśmy 2 lata temu, w poprzednim roku mieliśmy więcej szczęścia. Pomimo tego zainteresowanie radiem było wysokie. Nie wszyscy odważyli się chwycić mikrofon, ale te które złapały nie chciały się oderwać...
    Później rozstawiłem drugą stację QRPP (0.25W) nieopodal w parku i zrobiłem pokazową łączność ze swojego prywatnego znaku z dziećmi w świetlicy. Radości podczas wszystkich łączności było wiele, dla nich to zawsze jest jakieś przeżycie, trema którą trzeba przełamać by porozmawiać z dorosłym operatorem nie koniecznie mieszkającym w Polsce. Ze smutkiem piszę, ale niestety staje się to regułą że to dziewczyny łapią za mikrofony, a chłopaki ukradkiem patrzą i trzeba ich mocno namawiać...
    Dziękuję również wszystkim którzy nas odwiedzili w tym dniu: Markowi SP3GVX i Tadeuszowi SP1WWS i nas wspierali (SP3SBY, SQ1NXN, SQ1NXZ, SP1FMW).

Sławek SQ1KSM(21.06.2016)


Poniżek kilka zdjęć.

2015 Amateur Radio Kids Day w Krześnicy


   Od 7.06.2015 do 30.06.2015 trwa krótkofalarska akcja dyplomowa „Tytus, Romek i A’Tomek”, której podstawowym celem jest uczczenie urodzin Henryka Jerzego Chmielewskiego, polskiego grafika, rysownika, znanego jako Papcio Chmiel, twórcy serii komiksu pt. „Tytus, Romek i A’Tomek”, ur. 7 czerwca 1923 roku. Akcja "Tytus Romek i A'Tomek" łączy się pięknie z Krótkofalarskim Dniem Dziecka, który miał miejsce 21 czerwca. Z tej właśnie okazji w świetlicy w Krześnicy rozlokowano stację HF0TYTUS. Dzięki pomocy kolegów biorących udział w akcji rozłożono anteny, zainstalowano radiostację i po krótkim teoretycznym wstępie, swoich sił w przeprowadzeniu łączności drogą radiową mogły spróbować dzieci. Okazały się być bardzo pilnymi uczniami i przy niewielkiej pomocy, pięknie i fachowo prowadziły łączności, a korespondenci chwalili je za odwagę i staranność życząc powodzenia w rozwijaniu krótkofalarskiej pasji. W tym roku przy radiostacji prym wiodły dziewczyny. Szczególne gratulacje należą się Zuzi, Nikoli, Angelice, Roksanie, Martynce, Oli i Darii. Chłopcy pilnie obserwowali, mając więc niezłe przygotowanie teoretyczne, w kolejnej akcji to oni będą z pewnością przy mikrofonie.
   Ogółem udało się dziewczynom przeprowadzić 150 łączności, głównie ze stacjami z całej Polski, ale na wywołanie odpowiedziało również wiele stacji z Niemiec, oraz stacje z Węgier, Czech, Włoch, Danii czy Estonii. Na pamiątkę dziewczyny otrzymają dyplomy, oraz karty QSL potwierdzające przeprowadzone łączności.    Był to drugi Krótkofalarski Dzień Dziecka w świetlicy w Krześnicy, z pewnością nie ostatni. Krótkofalarstwo to nie tylko frajda z rozmowy z osobą po drugiej stronie mikrofonu, ale także pobudzająca ciekawość świata pasja zachęcająca do zaglądania na mapę świata, nauki języków, oraz aktywności na wielu innych polach, bo krótkofalarstwo to bardzo szeroka dziedzina.

Weronika SQ1KSL(HF1ROMEK)(21.06.2015)


Poniżek kilka zdjęć.

2014 Amateur Radio Kids Day w Krześnicy
   Amateur Radio Kids Day czyli Krótkofalarski Dzień Dzieci i Młodzieży obchodzony jest zawsze dwukrotnie w ciągu roku. 21 Czerwca 2014 pod znakiem naszego klubu SP1PNW urządziliśmy stację w świetlicy w miejscowości Krześnica (~10km od Dębna). W tym dniu wszystkie dzieci mogły przeprowadzić łączności w paśmie 40 i 80m.
   Gratulujemy: Angelice, Roksanie, Martynce, Zuzi, Piotrusiowi, Łukaszowi, Korneli i Jakubowi ich pierwszych łączności na pasmach KF! Wszystkim naszym korespondentom serdecznie dziękujemy za okazane ciepło i cierpliwość.

Sławek SQ1KSM (21.06.2014)

Poniżek kilka zdjęć.